کیلس استارت چیست؟ معایب و مزایای کیلس استارت چیست؟

کیلس استارت چیست؟ معایب و مزایای کیلس استارت چیست؟

کیلس استارت یکی از آپشن ها جدید در خودروهای مدرن است که در دو دهه اخیر به لیست آپشن خودروها افزوده شده است‌. این سیستم یکی از بهترین تکنولوژی هایی است که بروی خودرو های جدید قرار دارد. کیلس استارت در اواسط دهه ۹۰ میلادی توسط کمپانی بنز آلمان ارائه شده است. اما این سیستم در ایمنی خودرو چه تاثیری دارد؟

کیلس استارت چیست؟

کیلس استارت یک سیستم پیشرفته است که در خودروهای وارداتی به کشورمان وجود دارد.
در ابتدای ورود این سیستم ، فقط خودروهای لوکس دارای کیلس استارت بودند اما با رواج یافتن، این سیستم بروی خودروهای معمولی هم نصب شد.
در سیستم کیلس استارت، ریموت خودروی شما یک سری امواج کوتاه برد را به خودرو ارسال میکند که شما را قادر به باز و بسته کردن درب ها و حتی استارت خودرو بدون کلید و از راه دور میسازد.
در این سیستم برای بازکردن خودرو کافی است که ریموت در جیب یا کیف تان باشد و به خودرو نزدیک شوید (فاصله کمتر از یک متر) و سپس درب های خودرو باز خواهد شد و فقط شما باید دستگیره درب را بکشید. با فاصله گرفتن از خودرو ( فاصله بیشتر از دو متر) درب خودرو به صورت اتوماتیک بسته خواهد شد. این آپشن در هنگامی که عجله دارید یا وسیله ای در دست تان است بسیار کاربردی می باشد. اما اگر قصد غیر فعال کردن این سیستم را دارید کافی است که از طریق ریموت درب ها را قفل نمایید. با این کار درب خودرو تنها درصورتی باز خواهد شد که دکمه ریموت را فشار دهید.
به کمک این سیستم شما می‌توانید پیشرانه خودرویتان تنها با نگه داشتن پدال ترمز و فشار دادن یک دکمه روشن کنید. در برخی از خودرو‌ها شما کافی است سوییچ را در جای مخصوص قرار دهید و سپس دکمه Start را فشار دهید.
شما می‌توانید از راه دور قبل از ورود به خودرو، استارت زده و موتور را روشن کنید تا گرم شود، این کار در روز‌های زمستان بسیار کاربردی است. 


امنیت کیلس استارت

امنیت خودرو با  سیستم‌ کیلس استارت خیلی بالاست، سارق بدون کلید نمی‌تواند در را باز کند، اگر دست به دامان روش‌های دیگر همچون شکستن شیشه شود باز هم نخواهد توانست خودرو را روشن کند. فرض می‌کنیم زمانی که شما برای لحظاتی خودروی خودتان را با موتور را روشن ترک کنید و سارق وارد اتومبیل شود، چنانچه تا ۶۰ ثانیه ریموت خودرو، شناسایی نشود موتور خاموش خواهد شد علاوه بر این وارد شدن به زور حتما با صدای آژیر همراه خواهد بود.


آیا کیلس استارت غیر فابریکی مورد اعتماد است؟

از نگاه بسیاری از مهندسان خودرو و برق خودرو، حتی استارت دکمه‌ای ارزانترین خودروی بازار ایران یعنی کوییک و ساینا اتوماتیک به مراتب مطمئن ‌تر و قابل اعتماد تر از استارت دکمه‌ای غیرفابریک است که روی خودروهای گران قیمت ژاپنی، آلمانی، فرانسوی، کره‌ای و… نصب می شود، زیرا یک استارت دکمه ‌ای فابریک، تمام امنیت ضدسرقت بودن خودرو را حفظ میکند و از سویی دیگر ایمنی کامل‌ تری را درکنار آسایش بیشتر به مالک خودرو میدهد. در ضمن اگر به تازگی خودروی صفر کیلومتر خریداری نمودید و خودرو شما فاقد آپشن کیلس استارت است، و تمایل به نصب این آپشن دارید، حتما توجه داشته باشید که خودرو شما از گارانتی خارج می شود یا خیر و قبل از هرگونه اقدامی از نمایندگی اطلاعات کافی درباره این موضوع دریافت کنید.


معایب سیستم کیلس استارت

با وجود مزیت‌ها و راحتی کار با سیستم کیلس استارتر معایب آن باعث شده که افراد محتاط به روش سنتی روشن کردن و قفل کردن خودرو بسنده کنند. معایب اصلی این سیستم به ترتیب زیر هستند:

هک شدن ریموت خودروی مجهز به سیستم کیلس

به دلیل اینکه ریموت سیستم کیلس استارتر یک رمز برای سنسور ایمنی و ضدسرقت خودرو ارسال می‌کند، می‌توان با دستکاری امواج رادیویی به این کد رمز دست یافت.
البته در سری های جدیدتر این سیستم، سوئیچ این خودرو‌ها به صورت میانگین هربار بین ۳ تا ۸ کد برای سنسور ایموبلایزر اتومبیل ارسال می‌ کند که همین امر باعث افزایش امنیت این سیستم شده است.

تمام شدن باتری ریموت

تمام شدن باتری ریموت سیستم کیلس مشکلات متعددی برای رانندگان به ارمغان می‌آورد که زمان زیادی از آن‌ها تلف می‌کند. در صورتی که در سیستم های قفل معمولی اگر باتری ریموت دزدگیر تمام شود، میتوان به صورت مکانیکی و با سوییچ خودرو اقدام به بازکردن درب نمود.

هزینه‌ی بالای تعمیر

ریموت و سیستم کیلس استارتر مثل باقی قطعات الکترونیکی از خراب شدن و استهلاک بی بهره نیست. ولی بیاد داشته باشید که در صورت خرابی یا گم کردن آن هزینه‌ی زیادی باید صرف تعمیر یا ساخت یک ریموت کنید.

یکی از تخصص های کارشناسان مجرب مجموعه الوچک بررسی آپشنهای خودرو میباشد. پس به یاد داشته باشید که اگر قصد خرید خودروهایی را دارید که مدرن و بروز هستند و آپشنهای متعددی دارد، قبل از خرید با ما تماس بگیرید. زیرا آپشنهایی مثل کیلس استارت در صورت خرابی هزینه های زیادی را روی دست خریدار می گذارند. 

نظرات
 
 
Captcha