شرایط و قوانین

خریداران محترم خودرو بهتر است قبل از درخواست کارشناسی موارد زیر را به دقت مطالعه نمایند.

 1. تعرفه مربوط به کارشناسی خودرو در قسمت درخواست کارشناس قابل رویت است در صورت هرگونه ابهام میتوانید با تماس با کارشناسان الوچک از مشاوره و راهنمایی کارشناس استفاده کنید.
 2. بهتر است قبل از درخواست کارشناس شخصا نسبت به رویت خودرو اقدام کنید و در صورتی که خودرو از نظر ظاهری مورد تایید بود درخواست کارشناس خودرو کنید.
 3. مجموعه الوچک تخفیفاتی را برای خریداران خودرو در نظر گرفته است استفاده این تخفیفات منوط درخواست کارشناس از طریق وب سایت و پرداخت آنلاین  میباشد.
 4. وظیفه کارشناس خودرو ارائه گزارش رسمی و مکتوب از وضعیت بدنه و فنی خودرو میباشد و عناوینی چون اصالت خودرو یا ممنوع بودن معامله خودرو فقط از طریق مراکز تعویض پلاک و نیروی انتظامی قابل پیگیری است.
 5. تست رانندگی خودرو فقط در صورت اجازه فروشنده امکانپذیر است و در صورت عدم مهیا بودن شرایط لازم این آیتم توسط کارشناس انجام نخواهد شد.
 6. در نظر داشته باشید تشخیص کارکرد واقعی خودرو در برخی خودروهای موجود در بازار از طریق دیاگ امکانپذیر نیست و کارشناس بر اساس تجربه بالا و موارد ظاهری کارکرد تقریبی خودرو را اعلام میکند.
 7. رنگ شدگی یا تعویض برخی قسمت های غیر فلزی مانند سپرها ، جلوپنجره ، رکاب ، چراغ و قسمت های مشابه در تعیین قیمت نهایی تاثیر ندارند. لذا اگر آسیب این قسمت ها توسط کارشناس اعلام نشود، دلیل بر نقص فرآیند کارشناسی نخواهد بود.
 8. درصورتی که قصد خرید خودرو داشتید و فروشنده گزارش کارشناسی الوچک را به شما ارائه کرد با استعلام کد رهگیری موجود در برگه کارشناسی خودرو از اصالت آن مطمئن شوید .
 9. کارشناس مربوطه مسئولیتی بابت قیمت مورد معامله ندارند و اعلام قیمت کارشناسی خودرو به خریدار و فروشنده تنها به عنوان مشاوره میباشد .
 10. مواردی مانند تعویض اتاق یا تعویض موتور و صحت و تطابق اطلاعات سندی خودرو در مراکز تعویض پلاک مشخص می شود.
 11. ایجاد شرایط مطلوب جهت کارشناسی به عهده سفارش دهنده می باشد. انجام کارشناسی در شرایط نا مساعد مانند کثیف بودن خودرو ، زیر باران، برف و سرمای شدید، محدودیت مکانی یا تاریکی محیط با دشواری بیشتر همراه بوده و احتمال خطا را بالا می برد.
 12. کارشناس الوچک حدود 200 مورد از خودرو را کارشناسی می کند. بدیهی است انجام کارشناسی دقیق نیاز به دقت و تمرکز بالا دارد. بهتر است در حین انجام کارشناسی دو طرف معامله یا همراهان از خودرو فاصله گرفته و با طرح سوال یا صحبت در مورد خودرو موجب حواس پرتی کارشناس نشوند. مطمئن باشید کارشناس الوچک پس از اتمام کار پاسخگوی کلیه سوالات شما خواهد بود.
 13. تمامی کارشناسان الوچک پس طی مراحل سخت گیرانه و انجام آموزش های ویژه استخدام شده و مجاز به فعالیت می باشند. ولی در صورت بروز هر گونه خطای احتمالی، اثبات آن تنها با سه شرط امکان پذیر خواهد بود : اولا هیچ یک از مراحل نقل و انتقال خودرو (حتی پرداخت بیعانه) انجام نشده باشد. ثانیا کمتر از مدت زمان بیست و چهار ساعت از زمان کارشناسی گذشته باشد و ثالثا برگه کارشناسی نمایندگی مجاز با مهر و سربرگ ارائه شود. در صورت رعایت همزمان هر سه شرط مذکور، هزینه کارشناسی عودت داده خواهد شد. در غیر این صورت خسارتهای احتمالی وارده مانند جریمه فسخ معامله، افت قیمت خودرو، هزینه تعمیرات، هزینه تعویض پلاک یا انتقال سند و .... به عهده الوچک نخواهد بود.

یکی از رایج‌ترین مواردی که پس از خرید خودرو پیش می‌آید این است که خریدار متوجه می‌شود وضعیت ظاهری خودرو یا کارکرد آن با اطلاعاتی که فروشنده به او داده است مغایرت دارد؛ از همین رو با در نظر گرفتن شاخص‌های تاثیرگذار بر روی قیمت اتومبیل‌ها، بهره‌گیری از دانش تخصصی کارشناسی در زمان خرید خودرو یک امر ضروری است. به عنوان مثال رنگ‌شدگی یک درب برای خودروی لوکس تا 30 میلیون و برای برای یک خودروی معمولی (یا اقتصادی) تا 3 میلیون تومان می تواند باعث کاهش قیمت آن شود.

کارشناسی خودرو‌ها به صورت عمومی به دو بخش فنی و ظاهری تقسیم می‌شود. نتیجه کارشناسی یک خودرو، مهم‌ترین فاکتور در قیمت‌گذاری آن است؛ به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قبل از اقدام به خرید خودرو، حتما از وضعیت سلامت بدنه و سیستم‌های داخلی آن توسط کارشناسان خودرو مطلع شوید. کارشناسی خودرو شامل بررسی وضعیت ظاهری بدنه، فنی، موتور و گیربکس، کارکرد خودرو، اصالت آپشن‌ها، بررسی سلامت سیستم‌های برقی خودرو ، تست دیاگ و تست رانندگی می‌باشد و لازم است توسط افراد متخصص انجام شود؛ چرا که ممکن است افراد معمولی از دانش، مهارت و دقتی که برای تشخیص معایب خودرو لازم است برخوردار نباشند.

کارشناسی خودرو