سایپا ۱۵۱ آپشنال، شگرد جدید سایپا برای افزایش ۱۶ میلیون تومانی بصورت نامحسوس

سایپا ۱۵۱ آپشنال، شگرد جدید سایپا برای افزایش ۱۶ میلیون تومانی بصورت نامحسوس

سایپا ۱۵۱ یکی از فرزندان تازه متولد شده پراید است که بر پلتفرم x100 طراحی شده و به تازگی با رنگ و لعاب تازه ای وارد بازار شده است. پیش فروش این وانت نه‌چندان کاربردی و استاندارد از زمستان سال گذشته آغاز شد و در اردیبهشت ماه امسال در حالی به دست مشتریان رسید که تا قبل از ارسال دعوتنامه لیست آپشن ها و تصاویر قطعی از این خودرو منتشر نشده بود.

پراید ۱۵۱ یا بهتر بگوییم پراید وانت یکی از محصولات جدید سایپا در دهه اخیر بود که از همان ابتدای عرضه مورد انتقاد و تمسخر افراد زیادی قرار گرفت. پدر این خودرو قرار است تابستان امسال به حیات خود خاتمه دهد، اما هنوز حرفی از توقف تولید پراید ۱۵۱ زده نشده است. اما تجربه نشان داده است که درصد احتمال خداحافظی این خودرو از خط تولید سایپا پایین است؛ برای مثال در هنگام توقف تولید پیکان در اوایل دهه هشتاد، خودروی وانت پیکان حدود ده سال به حیات خود ادامه داد و از سکوی تولید پایین نیامد. جالب تر آنکه تولید وانت کارا و وانت زامیاد در شرایطی انجام می شود که مساله غیر استاندارد بودن خودروهای تولیدی کشور بر اساس استاندارد ۸۵ گانه همچنان مطرح است و خروج پراید ۱۳۲ و ۱۱۱ از خط تولید به دلیل مساله کمبود استاندارد لازم بوده است، اما اینطور تصور میشود که هیچ پایانی برای تولید خودروهای وانت بسیاری قدیمی در کشور وجود ندارد.
حال که شرکت سایپا این موضوع را میداند و خیالش حداقل برای یکسال از توقف تولید پراید راحت است، قصد دارد با افزودن چند آپشن بسیار ابتدایی بروی پراید وانت، نسخه ای جدید از آن را با نام پراید آپشنال یا پلاس به بازار وارد کند. این آپشن ها قرار بود قبل‌تر بروی خودروی اصلی خانواده پراید یعنی سایپا ۱۳۱ نصب شود که خبر توقف تولیدش این فرصت را از آن گرفت. البته افزودن آپشن و به دنبال آن افزایش قیمت شگرد جدیدی از خودروسازان نیست!! اما افزودن آپشن بروی خودرویی مانند پراید وانت، جای تعجب دارد و از تصور خارج بود و سایپا با این شگرد جدید میخواهد پس از توقف تولید پراید ۱۳۱ هنوز اسمش بر سر زبان ها باشد و تقاضا برای خرید این وانت سبک شهری را بالا ببرد. البته همانطور که معلوم است هیچ تغییری در مشخصات فنی این خودرو صورت نگرفته و سایپا ۱۵۱ آپشنال، نتیجه افزایش آپشن بوده است.

آپشن های پراید ۱۵۱ آپشنال (پلاس)

به نظر می رسد که سایپا قصد داشته بخشی از آپشن‌ها و تجهیزات تیبا دو پلاس را به این وانت جمع و جور اضافه کند. با این حال جالب است که در چنین خودرویی بتوان آپشن‌های زیر را مشاهده کرد:

لاینر (کفپوش اتاق بار)
سیستم هشدار دهنده
آینه برقی راهنما دار
تریم داخل مشکی
سنسور دنده عقب
زیرپایی 3 بعدی
دوربین دید عقب
رینگ اسپرت
صندلی چرم
مولتی مدیا
رول بار

البته تفاوت لیست آپشن های اعلامی در زمان ارسال دعوتنامه با آپشن های نصب شده بروی خودرو هنگام تحویل موضوع جدیدی نیست؛ اما تصاویر این طور خبر میدهند که بر خلاف لیست آپشن های اعلام شده، خبر از آیینه برقی راهنمادار نیست.

قیمت پراید ۱۵۱ آپشنال (پلاس)

افزوده شدن این آپشن ها به قیمت افزایش کهکشانی بهای پراید وانت تمام شده است؛ اختلاف قیمت نسخه قدیمی با نسخه جدید پراید وانت در نرخ کارخانه ای نتیجه این افزایش قیمت است؛ افزایش قیمت ۱۶ میلیون تومانی برای آپشن هایی که اگر افراد به صورت شخصی اقدام به نصب آنها کنند، بسیار ارزان و به صرفه تر است.

نظرات
 
 
Captcha